Dzisiaj coś dla nowicjuszy, początkujących i zeszłorocznych nowicjuszy którzy w tym roku wrócili silniejsi!

Opowiem Wam dzisiaj o fantastycznej formie spędzania czasu z NBA, katalizatorze pasji i wzmacniaczu emocji.

O fantasy NBA.

Nic tak nie przywiązuje gracza do NBA i nie wzmacnia emocji przeżywanych przy transmisjach… ba, transmisjach… przy wynikach i tabelkach ze statystykami graczy…

Ale zanim o tym opowiem, macie trochę mięsa:

Poniżej kilka linków do tekstów tłumaczących fantasy od początku do końca.

Za to na końcu tekstu znajdziecie linki do 6 Okręgówek, lig w których możecie rozwijać swoje umiejętności w fantasy lub też zacząć swoją przygodę z tą świetną zabawą.

To też nie wszystko, przez najbliższy tydzień będzie się tu co chwilę pojawiał nowy tekst i / lub podcast, w których będę tłumaczył to co nie wytłumaczone, i powtarzał to co już raz wytłumaczyłem… tylko innymi słowami.

Warto też mnie obserwować na Twitterze – @wooden13 – choćby po to, żeby dowiadywać się kiedy organizuję tak zwane mock drafty – czyli drafty próbne do lig, zaprojektowane tylko po to, żeby poćwiczyć wybieranie.

Zanim przejdziecie do głównego tekstu… albo jak już go przeczytacie – naprawdę warto warto zapoznać się z tymi czterema linkami:

O emocjach w fantasy, co w tym fajnego – TUTAJ

Podstawowe informacje – ABC FANTASY

Jeśli chcesz zobaczyć jak się bawiliśmy rok temu – Tutaj podsumowanie lig

Wyjaśnienie zasad draftu formatem aukcyjnym – TUTAJ

——————————————————————————————————————

CZYM DOKŁADNIE JEST FANTASY?

To najbliższy nam dostępny substytut NBA Managera.

Najbardziej angażująca w NBA zabawa jaką znam. Mnie samego uratowała dla ligi, kiedy parę lat temu miałem mały kryzys fanowski. Jak już zaczniesz grać w fantasy to śledzisz swoich graczy, kibicując nagle więcej niż jednej drużynie. Śledzisz też inne drużyny, interesujący stają się gracze z ławki, tacy co grają tylko w garbage time lub nawet ci z G-League. Jeśli wypatrzysz jako pierwszy tam talent, to możesz przejąć gracza, który ci wygra ligę. Co roku ktoś taki się pojawia, czy to Hassan Whiteside po powrocie do NBA, czy to Christian Wood parę lat temu, albo Kelly Olynyk, Chris Boucher i Nerlens Noel w zeszłym sezonie. Nagle rośnie ilość oglądanych spotkań i to jak dużo wiesz o lidze.

Co ciekawe – nie musisz być z ligą aż tak na bieżąco, na start masz rankingi, które pomogą Ci co najmniej przyzwoicie wybierać – odpowiednie rankingi dostarcza dostawca aplikacji draftowej – Yahoo, dostarcza Basketball Monster i, przede wszystkim, współtworzony przeze mnie serwis FB-Ninja. Z biegiem sezonu natomiast możesz się kierować swoimi obserwacjami, tym co sądzisz o potencjale danego gracza i o tym jak dobry jest. Rosnąć razem z drużyną.

Możesz wykazać się wiedzą i rozpoznawaniem talentu w NBA, być GMem, skautem i trenerem naraz. I dzięki temu skopać tyłki kumplom lub innym fanom NBA.

Czy muszę bardziej zachęcać?

Rozgrywki zaczynają się od draftu – to kluczowy moment sezonu.

Najpopularniejszą formą draftu jest wężyk/snake. Przed draftem losujemy kolejność, a następnie wybieramy zawodników. Jeśli wylosujesz jedynkę – w pierwszej rundzie wybierasz z pierwszym numerem, w drugiej z ostatnim, w trzeciej znowu pierwszym itd.

Tak więc gracz który wylosuje 1 numer drafcie 20 zespołowym będzie w pierwszych 5 rundach wybierał z numerami 1, 40, 41, 80, 81, a gracz który wylosuje 20 numer w tym samym drafcie będzie wybierał z numerami 20, 21, 60, 61, 100.

Istnieje też ciekawsza i nieco trudniejsza forma draftu z licytacją o graczy – tu poświęciłem jej cały osobny tekst (http://www.postprime.pl/2021/10/05/fantasy-nba-aukcja/)

W ligach Post Prime wybieramy graczy na 13 miejsc w składzie: 10 strarterów i 3 rezerwowych. (PG, SG, SF, PF, C, 5xUTL – dowolna pozycja, 3xBN – ławka).

Gramy w dwóch formatach rozgrywek

Pierwszy to tak zwane rotissiere (roto): Na każdym z miejsc w składzie mamy limit 82 spotkań – jak w prawdziwym NBA. To daje limit 820 spotkań jakie nasi gracze mogą zagrać w sezonie.

Żeby go najefektywniej wykorzystać możemy dowolnie rotować zawodnikami, przesuwać ich między pierwszym składem a ławką, podnosić z listy wolnych agentów obiecujących graczy, wymieniać się z rywalami… słowem robić to co robi GM w NBA i co byśmy chcieli robić gdyby Sports Interactive wreszcie wydało NBA Managera.

Tyle, że tutaj opieramy się na prawdziwych statystykach prawdziwych graczy i gramy przeciwko żywym przeciwnikom, a nie algorytmom gry.

Drugi, mniej popularny w Polsce i dużo bardziej popularny na świecie (prawie 80% lig na świecie gra w tym formacie. To Head to head (h2h). W tej wersji także zbieramy punkty w 9 kategoriach, ale robimy to w formacie tygodniowym i rywalizujemy z bezpośrednim rywalem, co tydzień innym. Tyle ile wygramy na koniec kategorii tyle mamy punktów na koniec. Brzmi skomplikowanie? Może. W praktyce jest bardzo proste i intuicyjne. Poświęcę temu cały tekst.

Ale póki co – Jeśli Twoja drużyna w danym tygodniu zbierze więcej piłek niż drużyna rywala, a oprócz tego zaliczy więcej asyst, zdobędzie więcej punktów, trafi więcej trójek i zrobi więcej bloków – masz 5 punktów. Jeśli rywal (jego team) będzie miał lepsze skuteczności z gry i z osobistych, przechwyci więcej piłek i zrobi mniej strat – ma 4 punkty. Tym samym wygrywasz mecz 5-4. I dzień później zaczynasz następny. Proste? Proste. I bardzo emocjonujące, bo w każdą niedzielę patrzysz mimowolnie co chwila w statystyki żeby sprawdzić kto prowadzi ostatniego dnia pojedynku.

Head to head w tym roku debiutuje w rozgrywkach post prime i poświęcę mu osobny tekst.

——————————————————————————————————————————-

JAK ZACZĄĆ?

Z nami na Post Prime.

Przygotowałem dla początkujących graczy nie tylko dość obszerne poradniki, ale wręcz nasz system rozgrywek jest zaprojektowany tak, żeby gracze początkujący mieli jak największe możliwości do nauki. Zwłaszcza w nadciągającym sezonie.

Do 3 stopniowego poziomu rozgrywek – Superliga – Pierwsze ligi – Okręgówki dołączyłem dodatkowy poziom – Drugą ligę. Na ten poziom awansowali wszyscy wyróżniający się gracze z Okręgówek, a z kolei z Pierwszych lig zawodnicy doświadczeni pospadali… też do Drugiej ligi.

Tym samym w Okręgówkach pozostali w większość gracze mniej doświadczeni, których jak co roku uzupełni pewna pula weteranów, których do tej pory w rozgrywkach nie było i… mam nadzieję, że wielu kompletnie początkujących. To daje nam idealne warunki do rozwoju i uczenia się fantasy NBA.

Dobrzy gracze sobie poradzą. Ci mniej doświadczeni i całkiem początkujący będą mieli dobre warunki do rozwoju. Dodatkowo spora ilość awansów – co najmniej 5 drużyn awansuje z każdej ligi – sprawia że nie tylko weterani awansują, ale też tę szansę będą mieli szybko uczący się gracze początkujący. Ci którzy awansują, nie trafią między wilki jak do tej pory, a w środowisko już na wyższym poziomie, ale nieco bardziej przyjazne. Dołożenie kolejnego poziomu w drzewku rozgrywek uczyniło je dużo bardziej przyjaznym dla nowicjuszy i ludzi uczących się.

Co więcej – tacy początkujący dostaną do dyspozycji dwa główne formaty lig – head to head i roto, a także oba podstawowe formaty draftu – wężem lub w formie aukcyjnej.

Nie zostaną też bez wsparcia – napisałem w ciągu ostatnich lat wiele artykułów o tym jak zaczynać, a ten będzie kolejnym… i mam nadzieję nie ostatnim. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, napiszę jeszcze kilka artykułów wprowadzających i tłumaczących tajniki fantasy, w których coś dla siebie znajdą nie tylko nowicjusze, ale także gracze nieco bardziej zaawansowani.

Pojawi się podcast o fantasy, pojawi się mock draft (próbny draft) – który będę omawiał wraz z kolegą na bieżąco biorąc w nim udział, pojawią się mocki dla czytelników, tak żebyście mogli poćwiczyć wybieranie przed udziałem w prawdziwej lidze.

Wszystko żeby pomóc nowym zawodnikom, żeby budować społeczność NBA, żeby zarazić Cię najlepszą ligą świata i grą opartą na niej… całkowicie za darmo.

Co ciekawe – mimo, że zapraszam Was na najniższy poziom darmowych rozgrywek… tu też będą nagrody.

Na pewno za pierwsze miejsce w każdej lidze, ale jeśli uda mi się znaleźć odpowiednią ilość sponsorów, mogą pojawić się też niespodzianki na dalszych miejscach.

Tak czy siak – zapraszam wszystkich do dołączenia do rozgrywek!

Co ważne – na każdym poziomie są nagrody mimo że ligi są w 100% darmowe – od abonamentów od serwisu FB Ninja, przez książki od Wydawnictwa SQN po czapeczki Mitchell & Ness od Sklepu Koszykarza i koszulkę NBA / parę Jordanów w jednej, bardzo specjalnej lidze.

Zeszłoroczna pula nagród wyniosła ponad 5 tysięcy złotych.

W tym roku chcę poprawić ten wynik.

Po standardowej przerwie na ogłoszenie, poniżej zapraszam do pierwszych 6 otwieranych Okręgówek.


Jeśli dobrze się bawisz w ligach a moje materiały Ci się przydają i uważasz, że jest wykonywana przeze mnie pro bono praca jest warta wsparcia, możesz zawsze postawić mi symboliczną kawę, będzie mi bardzo miło:

POSTAW KAWĘ – KLIK.

Całe wsparcie i tak prawdopodobnie pójdzie na wysyłkę paczek z nagrodami i inne drobne opłaty związane z organizacją lig.

Z góry dziękuję! 


Tak jak w zeszłym sezonie, Okręgówki dzielimy po równo na te z draftem aukcyjnym i z draftem wężem.

Wystarczy kliknąć w zaproszenie, a następnie potwierdzić na Yahoo dołączenie lig. Później zapisać draft w kalendarzu, stawić się punktualnie i wybrać swój wymarzony skład.

WAŻNE – JEŚLI ZABRAKNIE MIEJSC W LIGACH, OTWORZĘ KOLEJNE OKRĘGÓWKI Z DRAFTAMI MIĘDZY 13 A 17 PAŹDZIERNIKA.

KONFERENCJA WSCHODNIA – drafty aukcyjne (salary cap)

Okręgówka New York – draft aukcyjny – termin Piątek 7. Października, godzina 21. 

ZAPROSZENIE

Okręgówka Florida – draft aukcyjny – termin Niedziela 9. Października, godzina 21. 

ZAPROSZENIE

Okręgówka Michigan – draft aukcyjny – termin Wtorek 11. Października, godzina 21. 

ZAPROSZENIE

KONFERENCJA ZACHODNIA – drafty wężykiem (snake)

Wystarczy kliknąć w zaproszenie, a następnie potwierdzić na Yahoo dołączenie lig. Później zapisać draft w kalendarzu, stawić się punktualnie i wybrać swój wymarzony skład.

Okręgówka California – draft wężem – termin Sobota 8. Października, godzina 21.

ZAPROSZENIE

Okręgówka Texas – draft wężem – termin Poniedziałek 10. Października, godzina 21.

ZAPROSZENIE

Okręgówka Arizona – draft wężem – termin Środa 12. Października, godzina 21.

ZAPROSZENIE


Jeśli dla kogoś ligi PostPrime to za mało…

Zapraszam Was na dedykowane fantasy forum, popularną Sznurówkę, gdzie także organizowane są ligi:

http://forum.sznurowadlo.pl/

Drugie forum gdzie ligi są organizowane i także mogą być wakaty to e-NBA:

e-nba.pl

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here