Z już tradycyjnym ogromnym opóźnieniem pora zakończyć miniony sezon fantasy i przejść od razu płynnie do kolejnego. Obiecuję że za rok postaram się zamknąć ligi zaraz po końcu sezonu a nie przed rozpoczęciem kolejnego 😊

W osobnym poście organizacyjnym, który pojawi się na stronie już w ten weekend zaczynamy zapisy na kolejny sezon i zaanonsujemy skład lig. Mamy jeszcze miesiąc do startu sezonu, więc wygląda na to że to optymalny moment.

Zacznijmy od rzeczy najważniejszych:

SUPERLIGA:

DASHIELL BAD HORSE MISTRZEM LIG FANTASY POST PRIME!

DBH w pięknym stylu przebił się przez wszystkie poziomy rozgrywkowe i już jako debiutant wygrał także Superligę dominując rozgrywki. Od pewnego momentu wyścig w Superlidze dotyczył tylko drugiego miejsca – DBH uciekł nam wszystkim i ani razu nie obejrzał się za siebie. Ukłony za to.

Zgodnie z obietnicą jako zwycięzca otrzyma:

  1. Abonament premium do serwisu FB-Ninja wart 39$
  2. Nagrodę rzeczową – książkę o tematyce koszykarskiej
  3. Medal

Drugie miejsce zajął bardzo solidny od początku do końca Team B, który jak zawsze był lepszy niż się tego po nim spodziewałem.

Ostatnie miejsce na podium padło łupem trashtalkujących mnie cały sezon Obiboków, szacunek za to że odważyli się regularnie ze mną gadać i nie oddali mi przy okazji swojego najciekawszego gracza całkiem przypadkiem.

Miejsca 2 i 3 w Superlidze otrzymają książki i medale.

Trzeba przyznać że w tym sezonie na szczytach Superligi emocji nie było – DBH zaklepał sobie wygraną dobry miesiąc przed końcem sezonu, a już po trade deadline łatwo było wytypować skład podium i jedyne co pozostawało do rozstrzygnięcia to kolejność na nim.

Kilkanaście punktów niżej znalazła się kolejna trójka graczy – Dzieci Shawna Kempa, Niepełnosprytni i ja, ale już za nimi zaczynało się piekło walki o utrzymanie.

Skończyło się dość problematycznie – spada 9 drużyn, a na miejscach 11-13 mamy trzy drużyny o takiej samej ilości punktów. Rozważałem masę tiebreakerów, m.in:

  1. Ilość rozegranych spotkań
  2. Ilość wykonanych ruchów
  3. Miejsce z poprzedniego sezonu
  4. Najwyżej punktowane kategorie

Na koniec, korzystając z podpowiedzi pewnego mądrego człowieka, doszedłem do znanej od zawsze fanom sportu „małej tabelki”. Czyli punktujemy 9 kategorii tylko dla trzech zainteresowanych zawodników.

Wygląda ona w tym kluczowym miejscu następująco:

Tym samym utrzymuje się zdecydowanie najbardziej aktywna z drużyn walczących o utrzymanie – Żar Tropików.

Sam kolejny raz czuję się tylko moralnym zwycięzcą – zaliczyłem najgorszy draft ze wszystkich drużyn i zaraz po starcie rozgrywek wyglądało na to że tylko cud może uratować mnie nie tylko przed spadkiem, ale też totalną kompromitacją. Tymczasem dzięki aktywności i solidnej porcji wymian, udało się skończyć solidnie, w top5. Wstydu nie ma, przebudowa drużyn gównianych w solidne zaczyna być moim znakiem firmowym. Szkoda że oduczyłem się wygrywać i jeszcze nigdy nie wygrałem żadnej z lig Szóstego Gracza / Post Prime.

Pełne standings w tabeli:

Legenda:

Na pomarańczowo – Mistrz ligi

Na żółto – Nagrody / awans

Na czerwono – Spadek

PIERWSZE LIGI:

Pierwsze Ligi były ciut mniejsze, objętościowo niż Superliga i Okręgówki, co wynikało z błyskawicznej organizacji sezonu. Nie wszyscy uczestnicy zdążyli potwierdzić swoją grę, więc zamiast sztucznie pompować objętość lig, zdecydowałem, że po prostu zagra w nich mniej graczy.

Warto podkreślić naprawdę solidny poziom Pierwszych Lig – to tradycyjnie miejsce odsiewu między początkującymi a naprawdę dobrymi graczami, a coraz wyższa jakość graczy i stosunkowo mała liczba awansów do Superligi gwarantują że w samej Superlidze znajduje się tylko prawdziwa elita. Jej jakość wynika bezpośrednio z jakości środkowego poziomu rozgrywek.

Ten poziom narobił mi też swego rodzaju kłopotów, ponieważ wyżej awansowało aż 2 z 3 komisarzy (trzeci z nich na szczęście znalazł się „tylko” w Top6 swojej ligi, więc chociaż jedna liga już jest obsadzona) – co tylko potwierdza, że nie są to przypadkowi ludzie.

Nagrody w Pierwszych Ligach:
1. Mistrz dostaje awans do Superligi, medal i abonament Premium w serwisie FB-Ninja
2. Reszta podium awansuje do Superligi i otrzymuje medale.

Pierwsza 14:

Pierwsza 16:

Pierwsza 20:

OKRĘGÓWKI:

Jako komentarz do Okręgówek, przekleję akapit z podsumowania zeszłego sezonu, z małą korektą, jeszcze bardziej aktualny niż rok temu.

W Okręgówkach tradycyjnie dominowały drużyny graczy doświadczonych, najaktywniejsze lub z najlepszym pomysłem na grę. Coraz mniej przypadku w naszych rozstrzygnięciach i coraz poważniej to wygląda. Jestem dumny, że tak dobre rozgrywki są związane z Szóstym Graczem  Post Prime i FB-Ninja. Serio.

Nagrody w Okręgówkach:
1. Mistrz dostaje abonament roczny do serwisu FB Ninja
2. Awansuje automatycznie po 5 najlepszych zespołów z każdej ligi
3. Awansują automatycznie 4 najlepsze zespoły z 6. Miejsc w ligach 20 zespołowych
4. Sporą szansę na awans mają zespoły z miejsc 6-8 w lidze szesnastodrużynowej i 7-9 z lig dwudziestodrużynowych – mój plan obejmuje dołożenie czwartej Pierwszej ligi o ile frekwencja z poprzednich lat nie spadnie.

Jak co roku rezerwuję sobie prawo rozdania kilku dzikich kart do Pierwszych lig – mogą je dostać tylko spadkowicze i najlepsi gracze spoza struktur rozgrywek – będę je rozdawał żeby zbilansować siłę poszczególnych Pierwszych lig, obsadzić Komisarzy itd.

Legenda:

Na pomarańczowo – Mistrz ligi

Na żółto – Nagrody / awans

Brzoskwiniowy (?) awans warunkowy

Okręgówka 13

Okręgówka 14

Okręgówka 17

Okręgówka 20

Okręgówka 20s

Okręgówka 21

ZNYK Freak League

To była naprawdę szalona liga, która skończyła się na szczęście zwycięstwem zdecydowanie najlepszej drużyny.

Kategorie zresztą widzicie – nie obyło się bez lekcji na przyszłość – zdecydowanie przyda się jednak dodanie klasycznych punktów – łatwiej się wtedy utożsamiać z zawodnikami. Także parę innych kategorii które nam chodzą po głowie mogłyby się pojawić w przyszłym sezonie – planujemy wykupić w kolejnym sezonie dostęp do Fantraxa i tam kompletnie już odpiąć wrotki.

Zwycięzca, Poważne Żuki otrzyma nagrodę od Znykającego – proszę o kontakt, podobno fundator nie może się z Tobą skontaktować.

Na żółto drużyny które z automatu dostaną zaproszenie do kolejnej edycji ZFL, a na czerwono drużyny, które na pewno go nie dostaną – bo mniej lub bardziej ligę olały.

Dodatkowy plusik dla Bobrów Bytom za zrobienie solidnej gównoburzy! To może załatwić Ci zaproszenie do kolejnej edycji.

Wszystkim którzy wzięli udział w zeszłorocznych rozgrywkach, a było to aż 190 osób, serdecznie dziękuję za udział!

Mam szczerą nadzieję że w kolejnym sezonie przebijemy magiczną granicę 200 drużyn i stworzymy wypchane do pełna rozgrywki w systemie:

Superliga

4x Pierwsza Liga

6x Okręgówka

OGŁOSZENIA WKRÓTCE, STAY TUNED!

A dla niecierpliwych – można na kolejną edycję zgłaszać się do mnie już teraz: na adres staszewski.maciek @ gmail.com

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here